Zintegrowane plany inwestycyjne po reformie planowania przestrzennego
24 września wchodzi w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wprowadza ona nowy rodzaj planu miejscowego, uchwalany przez radę gminę na wniosek inwestora.
Jednym z nowych instrumentów prawnych wprowadzonych ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw są zintegrowane plany inwestycyjne (dalej: ZPI). Stanowią one szczególny rodzaj planu miejscowego, uchwalany przez radę gminę na wniosek inwestora, po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umowy urbanistycznej, określającej zasady i warunki realizacji inwestycji oraz zobowiązania stron.
W założeniu ustawodawcy ZPI uzupełni, a od 2026 r. zastąpi uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, podejmowaną dotychczas na podstawie przepisów specustawy mieszkaniowej, czyli ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.
Realizacja inwestycji nie tylko mieszkaniowych
Odwołując się do treści materiałów legislacyjnych, w tym zwłaszcza uzasadnienia projektu nowelizacji, istotą omawianego rozwiązania jest poszerzenie katalogu inwestycji możliwych do realizacji na podstawie ZPI, które będą obejmowały nie tylko inwestycje mieszkaniowe. Nadanie ZPI rangi planu miejscowego „zwiększy udział mieszkańców w postępowaniu i uporządkuje zasady lokalizacji inwestycji, wprowadzając warunek zgodności z planem ogólnym, jak przy każdym planie miejscowym. Jednocześnie zaproponowano czytelne przepisy dotyczące negocjacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta